НАФТОГАЗОВИЙ КОНСУЛЬТАЦІЙНИЙ ЦЕНТР
UA RU EN

Пресс-реліз «Видобуток нафти і газу в «Особливий період». Про що мовчить Уряд і Міністерство енергетики»

ТОВ «Ньюфолк»

Прес-реліз

Київ, 18 липня 2014

 

Головне завдання уряду розвивати власний видобуток

 

Компанія «Ньюфолк» 17 липня провела круглий стіл «Видобуток нафти і газу в« Особливий період». Про що мовчить Уряд і Міністерство енергетики», участь в якому взяли представники видобувних компаній, трейдери і експерти нафтогазового ринку. Мета проведення круглого столу показати згубність прийняття законопроекту № 4117а «Про особливий періоді в паливно-енергетичному комплексі» для українських газодобувних компаній. Законопроект передбачає передачу необмежених повноважень Міністерству енергетики та вугільної промисловості, зокрема міністерство має право зобов'язати приватні компанії продавати половину газу НАК «Нафтогаз України».

Геннадій Кобаль, аналітик компанії «Ньюфолк», зазначив, що приватні компанії, за першу половину 2014 видобули рекордну кількість газу - майже 1,5 млрд. куб. м. Що на 33% більше, ніж за аналогічний період 2013 року.

На думку генерального директора ТОВ «Ньюфолк», Закревського Андрія, закачавши половину видобутого приватними компаніями газу (згідно законопроекту приватні компанії зобов'язані 50% газу закачати в підземні сховища, при цьому сплативши всі податки та рентні платежі), Україна отримає лише 600 млн. куб. газу.

Іноземні приватні інвестори відреагували на законопроект вкрай негативно, про це на круглому столі повідомив Роберт Бенш, керуючий директор Pelicourt.

«Прем'єр-міністр Яценюк повинен наростити інвестиції в держкомпанії, адже приватні добувачі домоглися більшого результату. Саме відсутність інвестицій в «Укргазвидобування» і «Укрнафту» призвело до тих проблем з Росією, які зараз має Україна. Приватники несуть нові технології та інвестиції і забрати у них газ, значить відкинути галузь на 10 років назад. Якщо прийняти цей закон, у всьому світі компанії будуть говорити про те, що у разі проблем Україна готова націоналізувати активи», - заявив Бенш. За його словами, експропріація газу у приватних компаній буде мати катастрофічні наслідки в довгостроковій перспективі, і призведе до повної зупинки інвестицій в український нафтогазовий сектор. «Короткостроковий переваги сумнівні ... а довгострокові наслідки прийняття закону - катастрофічні».

У свою чергу голова наглядової ради компанії «Горизонти» Зіновій Козицький пояснив, що сьогодні приватники продають газ промисловим підприємствам і якщо у видобувачів газ відберуть, то підприємства будуть змушені купувати його ще десь. Тобто, питання забезпечення економіки газом законопроект в його нинішньому вигляді не вирішує.

Є й інші можливості вирішення проблем поставок газу в Україну. Як заявив Олег Бакулін, голова «Спілки учасників лібералізації газового ринку», сьогодні можливості реверсу з Угорщини використовуються лише на 19%, проте доступ приватних трейдерів до поставок на цьому напрямку утруднений. На думку Союзу, що видобувається держкомпаніями газу повністю вистачає для потреб населення, тому спроби змусити приватників продавати газ «Нафтогазу» тільки дискримінує видобувні компанії, трейдерів і промислових споживачів газу.

Підводячи підсумок спілкуванню, аналітик компанії «Ньюфолк» Геннадій Кобаль підкреслив гостру необхідність кардинально допрацювати згаданий законопроект. На його думку, в умовах, що склалися уряду максимально відкрити ринок, давши можливість всім бажаючим купувати газ по імпорту. Але найважливішим є активізація внутрішнього видобутку.

«Необхідно максимально відкрити ринок для інвестицій у видобуток з боку приватних інвесторів, а державним компаніям надати інвестиційний ресурс шляхом встановлення справедливих цін на вироблений ними природний газ», - заявив Кобаль.

 

Довідка:

ТОВ «Ньюфолк» консалтингова компанія, надає маркетингові, інформаційні та консультаційні послуги для нафтосервісних і нафтовидобувних предпріятіятій www.newfolk.com.ua