НАФТОГАЗОВИЙ КОНСУЛЬТАЦІЙНИЙ ЦЕНТР
UA RU EN

Припинення дії заборони на поставки газу споживачам сприятливо позначиться на роботі видобувних компаній

Прес-реліз
Київ, 18 березня 2015
 
Закінчення строку дії постанови №647 «Про порядок закупівлі природного газу промисловими, енергогенеруючим та теплогенеруючими підприємствами» дозволило приватним видобувним компаніям відновити продаж газу промислових споживачам. Нагадаємо, що Постанова зобов'язувала промислові підприємства з 1.12.2014 року і по 28.02.2015 року купувати газ у НАК «Нафтогаз України». У доповненні до документа був складений перелік зі 160 найбільших підприємств, які повинні були перейти на купівлю газу у «Нафтогазу».
 
Обмеження на продаж газу промспоживачам призвело до того, що приватні видобувні компанії втратили своїх клієнтів і були змушені терміново шукати інших. Надлишок газу призвів до того, що компанії продавали газ із великим дисконтом. За словами генерального директора консалтингової компанії «Ньюфолк» Андрія Закревського, «при максимальній граничній ціні на газ у 5700 грн. за тис. куб. м. у лютому, дисконт міг становити 800-1 000 грн., що підривало і без того не найкраще фінансове становище видобувних компаній».
 
З березня обмеження на поставки газу зняті і приватні видобувні компанії відновлюють продаж газу групі споживачів зі 160 підприємств, які раніше купували газ у НАК «Нафтогаз України». Така ситуація сприятливо позначається на роботі видобувних компаній. Так, британська нафтогазова компанія з активами в Україні, JKX Oil&Gas PLC відновлює роботу на всіх своїх свердловинах у зв'язку із закінченням терміну обмежень на продаж газу промспоживачам. Як повідомили в JKX, компанія отримала підтвердження на виконання заявок на поставку власного газу промисловим споживачам від оператора газотранспортної системи ПАТ «Укртрансгаз».
 
Не дивлячись на повернення понижуючого коефіцієнта 0,55 на нові свердловини з 1 квітня 2015 року та закінчення терміну дії постанови КМ №647, факт подачі касаційної скарги КМУ щодо законності постанови № 647 не надає інвесторам достатньої впевненості для продовження інвестицій при постійній зміні умов реалізації газу та оподаткування видобутку.
 
Раніше повідомлялося, що дочірня компанія JKX в Україні, «Полтавська газонафтова компанія», через завищене оподаткування в українському нафтогазовому секторі змушена скасувати інвестиційні програми на 2015 рік. Крім того, без скасування постанови №647, ПГНК буде змушена скоротити 50% персоналу.
 
Довідка:
JKX Oil & Gas володіє в Україні «Полтавською газонафтовою компанією», всього 6 ліцензійних ділянок. JKX також працює в Росії, Угорщині, Болгарії та Словаччині. У 2013 році Eclairs Group Ігоря вКоломойського і Геннадія Боголюбова (володіє 27,5% JKX) увійшла у змову з іншим акціонером Glengary Overseas Ltd. Олександром Жуковим (володіє 11,45%) і намагалися встановити контроль над компанією JKX і змінити керівництво компанії, чим порушили правила роботи Лондонської біржі. Як результат, акції Eclairs і Glengary Overseas позбавлені права голосу до закінчення розглядів.
 
ТОВ «Ньюфолк» - консалтингова компанія, що надає маркетингові, інформаційні та консультаційні послуги для нафтосервісних і нафтовидобувних підприємств.
www.newfolk.com.ua