НАФТОГАЗОВИЙ КОНСУЛЬТАЦІЙНИЙ ЦЕНТР
UA RU EN

Про ProZorro та гідророзриви пласта

Андрій Закревський, Генеральний Директор нафтогазового консультаційного центру "Ньюфолк"
 
 
Хочу привітати українське енергетичне співтовариство, споживачів газу, платників податків та Укргазвидобування з проведенням аукціонів щодо послуг гідророзриву пласта. Факт проведення такої кількості ГРП по сумарній енергетичній потужності цілком можна порівняти з будівництвом Ташлицької ГЕС. Але при цьому не треба чекати кілька років і затоплювати реліктові схили Побужжя - всі роботи будуть проводитися на вже освоєних родовищах, глибоко під землею.
«Ньюфолк» вирішив надати слово переможцям аукціону і донести громадськості свою думку про те, що відбулося на аукціонах.
Нижче ви побачите коментарі від Tacrom (переможця конкурсу) та Максима Нефьодова (куратора ProZorro).
Більш детальну інформацію та прогноз щодо розвитку технології ГРП в Україні ви зможете прочитати в нашому щомісячному аналітичному звіті «Нафта і Газ України» за липень.
 
Скільки коштує ГРП в Україні
Отже, поки я пишу ці рядки, кур'єр від компанії Везерфорд їде в Укргазвидобування з листом про зняття своєї цінової пропозиції в 13 мільйонів гривень за проведення 25 гідророзривів пласта. А шкода, це був би шок міжнародного рівня, а так вийшла помилка з технічних причин вартістю в один не введений «нуль» і 100 мільйонів гривень, про що компанія повідомила відразу ж.
Звичайно, в перший момент всі свідки аукціону були шоковані, але ціна від Везерфорд, яка була озвучена в другому аукціоні, розставила всі крапки над «i»: ціна в 13 мільйонів була технічною помилкою.
Повернемося до ціноутворення на проведення гідророзриву пласта в Україні. «Укргазвидобування» запропонувало стартову ціну для торгів в розмірі 135 мільйонів - це близько 200 тисяч доларів за операцію.
Ціну в 200 тисяч доларів США за один ГРП в серії можна цілком зіставляти з цінами, які пропонувалися за останні п'ять років на ринку України. Якби ціни можна було порівнювати, а порівнювати їх, на жаль, не можна - гідророзрив у нас здійснювався в одиничних екземплярах, в абсолютно не порівнянних геологічних і організаційних умовах.
Шлюмберже робила дуже складний, багатостадійний ГРП для Полтавської нафтогазової компанії, до цього - для Смарт Енерджі. Білоруси і Регіон робили ГРП для Куб-Газу. Укрнафта робила міні-ГРП для себе і брала участь своїм флотом і консультантами в невеликих роботах на стороні. Лише кілька десятків гідророзривів за багато років, ціни на які варіювалися від 200 до 400 тисяч доларів за операцію.
Наші найближчі сусіди, Російська Федерація, проводять ГРП щорічно, їх серії вимірюються сотнями, а контракти укладаються на мільярди, тому підказати нам з ціною на початку шляху вони не в змозі.
«Белоруснефть» проводить ГРП сотнями, але володіє власним обладнанням, окремо виділеними сервісними підрозділами в складі великого виробничого об'єднання. Ціни всередині країни формуються за своїми корпоративними принципами. Послуги, які вони надають за межами Республіки Білорусь, формуються за ринковим принципом.
«Укргазвидобування» було в складній маркетинговому ситуації і вибрало за основу нижню цінову планку - мінімальну ціну на ГРП, яку пропонували для наших приватників два роки тому іноземні компанії. Як би там не було, але розрахунок виявився правильним і 6 компаній з 11 погодилися брати участь в торгах. У тому числі і скандальний Діамент, через якого довелося розбити тендер на 100 ГРП на 4 аукціони і проводити його на ProZorro.
Підсумком торгів стала перемога Tacrom Services S.R.L. Румунія і середня ціна на ГРП в Україні - 160 тисяч доларів США за операцію за підсумками перших двох торгів. «Укргазвидобування» дотрималося своєї обіцянки і обвалило ціну на гідророзрив пласта в Україні.
 
«32 центнера з гектара – це багато чи мало?»
Як герой «Острова Крим» кожен літній вечір намагався зрозуміти, багато чи мало молотить СРСР зерна, давайте і ми спробуємо розібратися з тим, багато це чи мало — 160 тисяч доларів за ГРП для «Укргазвидобування».
По-перше, те, що ціна сформована - це вже величезний плюс. Від цієї ціни можна відштовхуватися при розрахунку інвестицій. І ризиків.
По-друге, дізнатися співвідношення ціни ми зможемо тільки через рік, коли проаналізуємо результати робіт.
По-третє, хоча менеджмент «Укргазвидобування» поставить це на перше місце, вони змогли вже за підсумком двох перших торгів знизити вартість ГРП в Україні на 20% від найнижчої ціни, яка була на нашому недорозвиненому ринку.
 
Добре це чи погано?
У тих 11 компаніях, які спочатку погодилися взяти участь в роботах на Україні, але потім відмовилися, є компанія Schlumberger. Шлюмберже є основоположниками комерційного ГРП в світі і одна з небагатьох компаній, яка має досвід роботи у нас. Так ось, їх ціна за одну операцію ГРП в Україні починається від 200 тисяч доларів США. Відсоток успішних операцій коливається від 75 до 100, що дуже і дуже непогано, з огляду на унікальність кожного проекту. Тобто, теоретично, вони могли б боротися на аукціоні, і виграти його, тому, що їх цінова стратегія не дуже сильно відрізняється від запропонованих цін, але вони не зробили цього.
Шлюмберже відмовляється брати участь в електронних торгах з високотехнологічних послуг з 2003 року.
«Ньюфолк» отримав виписку і ви можете нижче ознайомитися з їх політикою. Якщо коротко: вони в цих іграх участі не беруть, тому що проаналізували 25 випадків участі і прийшли до висновку про низьку ефективність таких торгів.
Щоб надати можливість почути іншу думку, ми послали питання куратору електронного аукціону ProZorro. У коментарі Максима Нефьодова (нижче) ви можете прочитати про те, що редукціони в режимі реального часу дають можливість увійти на ринок новим компаніям. Так і сталося. І треба сказати, що нам дістався не найгірший варіант підрядника.
 
Про переможців і переможених
На торгах ми побачили другу сутичку білорусів і умовних німців. Tacrom - «дочка» німецької компанії KATT GmbH. До цього аукціону FIDMASH сперечався з КATT  на тендері по колтюбингових установках. Там білорусько-американський Фідмаш виграв з рахунком 4:2. Тут же «Белоруснефть» програла з рахунком 2:0. Обидві компанії є «лоукостерами» нафтосервісного ринку. Але якщо, як це відзначили в листі Такрома, Катт  володіють чотири особи і вони здатні дуже швидко приймати рішення, то «Белоруснефть» не змогла швидко зреагувати на зміну ціни і програла буквально в копійках.
Сама форма проведення торгів вибила з учасників половину бажаючих. У цій половині виявилися лідери північно-американського, а значить і світового, ринку гідророзривів пласта: Schlumberger, Trican, Calfrac. Вартість робіт і якість їх виконання дозволила їм завоювати 80% ринку і зробити американський газ дешевшим в три (в 3 рази!), ніж у нас на оптовому ринку. Саме завдяки технології ГРП і горизонтального буріння, які освоїли ці гіганти сервісного ринку, стала можлива сланцева революція, яку проспав Газпром десять років тому.
Отже: хочу привітати народ України з тим, що гідророзрив пласта в промислових масштабах отримав своє друге народження на Україні завдяки «Укргазвидобуванню».
До цього гідророзриви в промислових масштабах проводили тільки під Донецьком в 50-70 роки для дегазації шахт і в Укрнафті пара флотів доживала віку з 70-х років минулого століття.
Це друге народження дозволить найбільшій нафтогазовій компанії не втратити обсяги видобутку, а значить - зменшити кількість російського газу в нашій енергетиці.
Друге народження промислового ГРП дозволить зменшити кількість викинутих твердих частинок на наших теплостанціях і кількість відходів ядерного палива з наших АЕС.
Тому що після згоряння газу залишається тільки вода і вуглекислий газ, які йдуть на харчування для рослин, а серед старих свердловин, на яких буде проводиться ГРП, вже давно росте трава і пасуться корови. Як і в Росії, нехай живе вона щасливо ... без нас.
 
КОМЕНТАРІ БІЗНЕСУ ТА ВЛАДИ
 
Коментар Максима Нефьодова, заступника міністра економічного розвитку і торгівлі України, куратора проекту ProZorro:
 
 
Іноді компанії здійснюють помилкове введення даних, але нечасто, тому, статистично це непомітно. Я вважаю, що механізм е-закупівель - прозорий механізм. Ми не відкидаємо за допомогою ProZorro себе від високих технологій, а навпаки, якраз і залучаємо так нових гравців, які відмовлялися брати участь в тендерах за колишніми правилами.
 
Tacrom Services S.R.L. Румунія
 
 
Ральф Koскамп, головний менеджер:
21 і 22 липня нам пощастило бути одними з учасників тендеру на надання послуг з гідророзриву пласта для Укргазвидобування ПАТ.
На даний час ми є переможцями другого раунду і незабаром закінчимо складання контракту на надання послуг.
Учасникам тендеру були в основному українські або спільні підприємства.
Ми були одними з небагатьох іноземних учасників і хотіли б представити нашу компанію українській громадськості.
Tacrom Services базується в Румунії. У липні цього року виповнюється 10 років з тих пір, як ми почали надавати послуги на території Румунії і в регіоні.
Tacrom - «дочка» німецької компанії KATT GmbH. Спочатку компанія називалася Consulting Agency-Trade GmbH, але була перейменована в 2015 році.
Оскільки KATT знаходиться в приватній власності тільки чотирьох осіб, рішення приймаються дуже швидко. Компанії, що входять до групи Katt, мають гнучку організацію.
Досвід роботи компанії в нафтогазовій галузі налічує понад 25 років.
Первинною функцією Katt була допомога компаніям в створенні та експлуатації нафтосервісних компаній в Західному Сибіру.
KATT займався поставками обладнання, матеріалів і фахівців з метою надання вітчизняним компаніям послуг по гідророзриву, цементування, ГНКТ і ін.
В даний час KATT поставляє спеціалізоване обладнання та матеріали в більш ніж десяток країн, а також функціонує як фінансовий центр для групи компаній Katt.
Велика частина устаткування, яке поставлялося компанією в 1990-ті роки, була виготовлена в Північній Америці. Це було пов'язано з тим, що послуги з гідророзриву і колтюбінгу були добре розвинені в цьому регіоні, а фахівці мали досвід конструювання складного обладнання, необхідного для відновлення і освоєння нафтових і газових свердловин.
Згодом стало очевидно, що процес виготовлення і постачання устаткування повинні бути ближчими до кінцевого споживача.
З метою скорочення термінів поставки і поліпшення післяпродажного обслуговування для наших клієнтів в Сибіру, країнах Азії, Європи, Близького Сходу і Північної Африки в 2007 році в Німеччині була створена нова компанія для розробки і виробництва спеціалізованого обладнання, необхідного операторам нафтогазових проектів і постачальникам послуг.
Ця виробнича компанія була перейменована в GOES GmbH в 2015 році.
З метою розширення компанії Katt було прийнято рішення створити в 2005 році сервісну компанію в Румунії. Румунія була обрана через присутність діючих нафтових і газових компаній і їх бажання залучити зовнішнього підрядника з обслуговування систем накачування з метою імпортувати сучасне обладнання і технології.
Tacrom Services SRL була створена в липні 2006 року і спочатку пропонувала тільки послуги гідророзриву пласта. У міру розвитку бізнесу Tacrom розширила перелік послуг, куди увійшли колтюбінг, закачування азоту, кислоти та розчинника, промивка свердловин гарячою нафтою і контроль піскопроявлення.
Наші основні клієнти знаходяться в Румунії, але з метою розвитку наших послуг і розширення компанії ми постійно шукаємо замовників за кордоном. Наші зусилля з розвитку бізнесу виявилися успішними, і в даний час ми працюємо з: Туркменістаном, Азербайджаном, Грузією, Туреччиною, Болгарією, Албанією, Австрією, Польщею та Україною.
Нашою постійною метою було вдосконалення якості послуг, що надаються. Для досягнення цієї мети ми розробили засоби тестування бурових розчинів і комплекс технологічних можливостей. Важливою частиною будь-якого проекту ГРП є оптимальне проектування, і з цією метою ми використовуємо один з найбільш передових пакетів програмного забезпечення з моделювання тріщинуватості і проектування.
Ми використовуємо тільки найсучасніше змішувальне і насосне обладнання, вироблене нашою дочірньою компанією GOES GmbH, так ми можемо бути впевненими в його надійності і відповідності технічним і механічним стандартам якості.
Звичайно, все це не гарантує успіху без наполегливої праці та відданості своїй справі операторів, диспетчерів, інженерів і керівників, які зробили Tacrom успішною компанією.
Протягом багатьох років експерти здійснювали підготовку кадрів і навчання робітників бригад компанії. Сьогодні ми можемо з гордістю заявити, що майже всі керівники нашої компанії є румунами. Наш генеральний директор -представник Канади, має 30-річний досвід роботи в нафтовій промисловості і буде працювати в Україні разом з нашою досвідченою командою. Tacrom намір ділитися своїми знаннями та навичками з місцевими компаніями для розвитку вітчизняної промисловості.
Ми працюємо відповідно до строгих правил і стандартів безпеки. В історії компанії ніколи не було інцидентів, які б призвели до травм персоналу з втратою працездатності, а також серйозних аварій. Ми використовуємо тільки безпечні методи роботи, які не чинять негативного впливу на навколишнє середовище.
У 2008 році в Румунії була створена бурова компанія Tacrom Drilling SRL, яка в даний час експлуатує 3 бурові установки.
Ми об'єднали свої зусилля з індійською компанією, яка займається випробуванням свердловин і має колтюбінгові і азотні установки в штатах Ассам / Мізорам.
Нещодавно ми створили спільне підприємство в Казахстані, де також надаємо послуги з колтюбінга і обслуговування систем накачування.
Внаслідок уповільнення темпів розвитку нафтогазової галузі кількість роботи скоротилося, і це спонукало нас шукати замовників за межами Румунії.
Ми бачимо великі можливості в Україні через готовність уряду інвестувати в розширення розробки вуглеводнів.
Дуже приємно бачити таке позитивне ставлення до галузі з боку держави на відміну від багатьох інших країн Європи.
Ми хочемо представити наші технології і досвід наших клієнтів в Україні.
Ми впевнені, що наші послуги сприятимуть прагненню до енергетичної самодостатності, що, в свою чергу, створить робочі місця і нові можливості всередині країни.
Не можна недооцінювати додаткові переваги від розробки і видобутку нафти і газу. Вітчизняні та іноземні інвестиції в цю галузь створюють можливості для малого та великого бізнесу, сприяють кар'єрному зростанню.
Що стосується самого тендеру, ми вважаємо, що формат ProZorro є відкритим і прозорим. Ця процедура досить нова, тому і підрядник, і учасник тендера перебувають на кривій навчання. Ми вперше брали участь в електронному аукціоні в Україні, тому у нас було багато попередніх питань, але після початку торгів вони довели свою раціональність. Нам буде дуже приємно працювати в таких чітких і ясних умовах.
Оскільки нам як іноземцям буде нелегко розібратися з місцевими законами і правилами, ми будемо працювати в тісному контакті з населенням і переймати його знання і досвід.
Ми впевнені, що наша майбутня діяльність в Україні буде дуже ефективною. Tacrom буде наполегливо працювати для досягнення спільної мети.
Для отримання додаткової інформації про нашу компанію запрошуємо Вас відвідати наш веб-сайт www.tacrom.ro.