НАФТОГАЗОВИЙ КОНСУЛЬТАЦІЙНИЙ ЦЕНТР
UA RU EN

Уряд зачищає ринок газу для НАК «Нафтогаз України»

ТОВ «Ньюфолк»
Прес-реліз
Київ, 12 листопада, 2014
 
 
Постанова Кабміну №596 від 7 листопада «Про порядок закупівлі природного газу промисловими, енергогенеруючими та теплогенеруючими підприємствами», яку було оприлюднено лише 10 листопада зобов'язує промислові підприємства з 1.12.2014 року і по 28.02.2015 року купувати газ у НАК «Нафтогаз України». У доповненні до документа є перелік із 80 найбільших підприємств, які тепер повинні змінити постачальників газу.
 
Приватні газовидобувні компанії, які до цього продавали газ підприємствам залишилися без своїх основних покупців, а найбільші споживачі газу виявилися заручниками НАК «Нафтогазу».
 
У переліку компаній, яким забороняється купувати газ у кого б то не було крім НАК є ціноутворюючі приватні гравці практично всіх сегментів економіки України. В залежність від «Нафтогазу» потрапляють найбільші металургійні та теплогенеруючі підприємства, виробники скла, промислові виробники, а також продовольчі компанії, такі як «Кока-Кола», «Сандора» і декілька птахофабрик.
 
За словами директора нафтогазової консалтингової компанії «Ньюфолк» Андрія Закревського, такий крок Кабміну суперечить одразу кільком законам України, а саме ст.6 Господарського кодексу, яка напряму вказує на заборону втручання держави в ринок газу, ст. 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції». Своєю постановою Кабінет Міністрів, фактично, скасовує принципи вільної конкуренції на нафтогазовому ринку.
 
Крім того, уряд діє в розріз із Законом України «Про засади функціонування ринку природного газу», порушуючи статті 7, 8 і 9, які за своєю суттю дублюють підписаний Україною і Євросоюзом Третій Енергетичний Пакет. Ці статті напряму гарантують учасникам ринку, як споживачам, так і виробникам, свободу від дискримінації держави при покупці, транспортуванні та зберіганні газу.
 
Учасники ринку, зокрема представники приватних газодобувних компаній, особливо відзначили велику шкоду, яку завдає постанова для інвестицій не тільки в український нафтогазовий сектор, а й в інші галузі України, які є споживачами природного газу. «Треба не заважати людям займатися газовим бізнесом, тоді видобуток газу буде рости, населення буде з теплом, в Україну прийдуть інвестори і компанії будуть розвиватися», – резюмував фінансовий директор компанії «Карпатигаз» Артур Сомов.
 
Довідка:
ТОВ «Ньюфолк» – консалтингова компанія, що надає маркетингові, інформаційні та консультаційні послуги для нафтосервісних і нафтовидобувних підприємств. Веб-сайт: www.newfolk.com.ua