НАФТОГАЗОВИЙ КОНСУЛЬТАЦІЙНИЙ ЦЕНТР
UA RU EN

Закон «Про ринок природного газу» - перший крок на шляху імплементації Третього енергопакету в Україні

Прес-реліз
Київ, 10 квітня 2015
 
 
Прийнятий Закон №2250 визначає правові засади функціонування ринку природного газу України, заснованого на принципах вільної конкуренції, належного захисту прав споживачів та безпеки поставок природного газу, а також здатного до інтеграції з ринками газу держав-сторін Енергетичного Співтовариства.
 
Необхідно виділити два основних етапи включення України в європейський ринок природного газу:
1. Формування внутрішнього ринку природного газу (ПГ) України на основі базових законів попиту і пропозиції, на якому держава виконуватиме лише контролюючу функцію, але ніяк не регуляційну.
2. Включення українського ринку ПГ в загальноєвропейський.
 
Сьогодні Україна знаходиться на початку першого етапу. Закон № 2250, прийнятий Верховною Радою України 9 квітня 2015 спрямований на імплементацію актів європейського енергетичного законодавства, а саме: Директиви 2009/73/ЄС про загальні правила внутрішнього ринку природного газу та про скасування Директиви 2003/55/ЄС (Другого енергопакету ЄС); Регламенту (ЄС) 715/2009 про умови доступу до мереж транспортування природного газу і яким скасовується Регламент (ЄС) 1775/2005; і Директиви 2004/67/ЄС про здійснення заходів щодо забезпечення безпеки поставок природного газу.
 
Таким чином, новий Закон відповідає нормам Третього енергопакету ЄС, однак для повного і успішного його функціонування необхідне прийняття інших законопроектів та підзаконних актів, що встановлюють реальний поділ операцій видобутку, зберігання, транспортування та постачання природного газу. Особливу увагу слід звернути на те, що державна компанія НАК «Нафтогаз України» залишається монополістом як на ринку видобутку, так і транспортування і торгівлі газом в Україні.
 
Єврокомісія представила Третій енергетичний пакет у 2007 році. Україна підписала протокол про приєднання до Енергетичного співтовариства у вересні 2010, а з лютого 2011 року стала повноправним членом цієї організації і взяла зобов'язання щодо впровадження Третього енергопакету ЄС у своє правове поле.
 
ТОВ «Ньюфолк» - консалтингова компанія, що надає маркетингові, інформаційні та консультаційні послуги для нафто-газосервісних і нафтогазовидобувних компаній, що працюють на території України. www.newfolk.com.ua